Strona główna Kultura Najlepszy prezent gwiazdkowy „na ostatnią chwilę”

Najlepszy prezent gwiazdkowy „na ostatnią chwilę”

448

Wigilia tuż, tuż, a wciąż wielu z nas nie ma prezentu dla jednej, a może i więcej bliskich nam osób. W tym tekście chciałbym zaproponować drobny prezent, który może nie jest tak efektowny, jak sprzęt RTV za kilkaset złotych, ale może stać się czymś o wiele bardziej cennym dla obdarowanej przez nas osoby, niż jakiekolwiek „zabawki” nawet dla tych dużych dzieci…

Mianowicie, proponuję niesamowitą składankę kolęd „W poszukiwaniu dróg”, skomponowanych przez Zbigniewa Preisnera. Wprawdzie jest to propozycja skrajnie subiektywna ze względu na osobę uwielbianego przeze mnie kompozytora, niemniej, ta składanka już w wielu polskich domach urosła do miana niezbędnego towarzysza Świąt Bożego Narodzenia, nie mniej ważnego od choinki, czy karpia.

Część z tych kolęd miała swoją premierę już w 1999 r. pod nazwą „Kolędy na koniec wieku”, natomiast 3 lata temu składanka została uzupełniona o nowe kolędy i nazwana właśnie „W poszukiwaniu dróg”.

To nie są zwykłe kolędy. To są malutkie arcydzieła, łączące w sobie wysublimowaną muzykę z tekstami będącymi czasami niemal traktatami filozoficznymi. Jednocześnie, kolędy te są niezwykle proste i wzruszające.

Ale słowa i tak nie oddają muzyki Preisnera. Dlatego proszę posłuchać dwóch z tych niezwykle wzruszających kolęd:

Jeżeli więc nie masz jeszcze czytelniku prezentu dla bliskiej Ci osoby, te kolędy mogą być strzałem w dziesiątkę. W sobotę – dwa dni przed wigilią – płyty były dostępne jeszcze we wszystkich opolskich Empikach. Z pewnością są dostępne też w innych sklepach.

A może już znacie dobrze tę składankę? Dajcie nam znać w komentarzach.

RL

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Teatr Opole Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Teatr Opole
Gość

Polecam bilet do teatru. Można kupić nawet z odległą datą.