Strona główna Społeczeństwo Biskup Andrzej Czaja zabiera głos i przeprasza ofiarę pedofilii!

Biskup Andrzej Czaja zabiera głos i przeprasza ofiarę pedofilii!

532

Andrzej Czaja zabrał głos ws. oskarżeń o tuszowanie pedofilii. Biskup diecezji opolskiej odnosi się do słów Dariusza Kołodzieja, który jako 13-latek był molestowany przez księdza. Czaja zalecał wtedy “drogę dyskrecji”, teraz przeprasza.

“Z całego serca przepraszam Pana, podobnie jak w naszym pierwszym spotkaniu i w liście pasterskim, za to, czego dopuścił się wobec Pana ks. Mariusz.” – napisał duchowny na łamach opolskiego “Gościa Niedzielnego”. Bp Czaja, zwracając się do pokrzywdzonego, przekonuje, że “drogę dyskrecji” wybrał na prośbę jego mamy.

“Podjąłem ją w dobrej wierze (…) Jest mi bardzo przykro z tego powodu!” – pisze biskup i deklaruje gotowość złożenia osobistych przeprosin Dariusza Kołodzieja.

 Obecnie dorosły mężczyzna, zdradził wstrząsające szczegóły tego, co przed laty zrobił mu ksiądz.

“Księże biskupie, mój szacunek do ciebie nie istnieje”

Przyjeżdżasz do naszej parafii, odprawiasz Drogę Krzyżową, przepraszasz parafian za to, co się stało. Kiedy przeprosisz mnie? – dopytywał biskupa Czaję. Rzecznik diecezji opolskiej odnosił się do emocjonalnych argumentów pokrzywdzonego, ale duchowny postanowił zabrać głos.

Bp Czaja w liście do Kołodzieja kilkukrotnie użył terminu “pedofilia”, którego duchowni najczęściej unikają, zastępując go wyszukanymi metaforami. Duchowny pisał o nim wprost, dodając, że to przestępstwo, wielka krzywda i wielka trauma.

“Panie Dariuszu, boleję także bardzo nad stanem Pańskiego zdrowia i zarówno Panu, jak i mamie oferuję konieczne wsparcie dla powrotu do pełni sił. (…) Niech Pan Bóg ma Pana w szczególnej opiece i uzdrowi wszelkie rany.”

( Źródło: Wirtualna Polska)

Od redakcji.

Pisałem niedawno że Opolszczyzna ma szczęście do światłych, mądrych i postępowych  biskupów. Z całą pewnością do takich należy zaliczyć  biskupa Andrzej Czaję. Starczyło mu odwagi, w kontrze do innych polskich biskupów, aby oficjalnie przeprosić ofiarę pedofilii Dariusza Kołodzieja. Biskup Czaja znany jest ze swojej otwartości i szybkiej reakcji na  wynaturzenia w kościele. Przestrzega  zasady pokory, skromności, empatii wobec wiernych. W okresie , gdy na kler „wylewane są  wiadra pomyj” biskup Andrzej Czaja, swoim zachowaniem daje przykład , że nauczanie chrystusowe w kościele nie zanikło, że istnieje dla nas, kapłanów i całego wyższego duchowieństwa nadzieja.

Janusz Spiegel

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
gość Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gość
Gość
gość

Kto był adresatem tego listu?!