Strona główna Społeczeństwo Prezydent Arkadiusz Wiśniewski z tarczą w pojedynku z TVP3 Opole!

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski z tarczą w pojedynku z TVP3 Opole!

126

Od kiedy został prezydentem Opola, Arkadiusz Wiśniewski budzi skrajne emocje. Z jednej strony krytykowany  za poszerzenie granic Opola, z drugiej chwalony za dynamikę w działaniu.

Demonstracje, protesty towarzyszyły poszerzeniu granic Opola. I co? I nic. Opole i jego przysiółki mają się dobrze, a nawet bardzo dobrze.  

Żaden antagonista prezydenta nie potrafi merytorycznie odpowiedzieć co stracili mieszkańcy wsi przyłączonych do Opola.  Natomiast zyski można wymienić jednym tchem. Chcemy, czy nie , Opole będzie się rozszerzało kosztem okolicznych wsi.  Tego nie zmienią żadne protesty.

 Fala hejtu wylewa się na prezydenta Wiśniewskiego.   Krytyka sama w sobie nie jest zła, ale musi być oparta o  racjonalne podstawy. W przeciwnym razie mówimy o  pieniactwie, które nie wnosi nic  do dyskursu publicznego. Nie stanowi żadnej wartości dodanej.

Do decyzji prezydenta Wiśniewskiego można mieć różne podejście, ale z całą pewnością nie można odmówić prezydentowi zdecydowania i odwagi w działaniu .

Pamiętam  czasy rządów prezydenta Zembaczyńskiego .

Narzekano na jego marazm, brak zdecydowania w działaniu  w podejmowaniu decyzji. Teraz mamy prezydenta zdecydowanego i odważnego i też jest źle. No cóż. Można powiedzieć, że nie narodził się człowiek, który dogodziłby wszystkim.

Opinię publiczną w ostatnim okresie zelektryzowała informacja, że prezydent Wiśniewski  wyszedł zwycięsko z pojedynku z lokalną telewizją TVP3 Opole.

Prezydent udowodnił, że nikogo się nie boi.  Zdecydowanie skrytykował, kłamliwe i tendencyjne jego zdaniem materiały , które ukazały się na jego temat na antenie TVP3 Opole.  Zgodnie z zasadami demokracji uznał, że jako człowiek, samorządowiec i polityk ma prawo publicznie wyrazić swoją opinię na temat relacji TVP 3 Opole w szczególności jeśli dotyczy ona jego działań.  Zarzucił TVP3 Opole  propagowanie kłamstw i pomówień na swój temat. 

W tym momencie nastąpiła rzecz kuriozalna w demokratycznym państwie. TVP3 Opole poczuła się skrzywdzona opiniami Wiśniewskiego  uważając, że zostały naruszone jej dobra przez wypowiedz prezydenta. Za sprawą TVP 3 Opole sprawa trafiła do sądu. Telewizja domagała się przeprosin ze strony Wiśniewskiego.  Taka sytuacja zdarza się rzadko, aby media kierowały sprawę do sądu, gdy ktoś krytykuje prezentowane przez nie materiały.  Rozsądkiem wykazał się ( niezależny )Sąd Okręgowy w Opolu który oddalił pozew telewizji, postępując zgodnie z prawem i zdrowym rozsądkiem.

Dziwi postawa szefostwa  TVP 3 Opole, które uznało, że prezydent miasta nie ma prawa krytykować materiałów prezentowanych przez telewizję. Dla przypomnienia:  chodziło o prezentację  wideo, jaką Arkadiusz Wiśniewski umieścił na swoim profilu na Facebooku na początku 2018 r. Twierdził  tam, że TVP3 Opole atakuje go kłamstwami i pomówieniami. Chodziło o KFPP w Opolu w roku 2017 i konflikt z prezesem Jarosławem Kurskim. Wtedy wielu artystów deklarowało bojkot festiwalu, a prezydent będąc w konflikcie z TVP zadeklarował, że nie wpuści ekipy TVP do amfiteatru.

W ostatnim okresie przyzwyczailiśmy się, że media tzw. publiczne, prezentują często kontrowersyjne materiały. Nie możemy się jednak zgodzić, aby zamykały nam usta i nie pozwalały na ich krytykę.

Mateusz Magdziarz, dyrektor TVP3 Opole, uznał, że krytykując materiały stacji Arkadiusz Wiśniewski naruszył dobra redakcji. Przekonywał, że prezydent Opola wprowadził w ten sposób opinię publiczną w błąd. Pytanie brzmi, czy prezydent Wiśniewski wprowadził opinię publiczną w błąd, czy też TVP3 Opole tego dokonała. Skierowanie sprawy do sądu Mateusz Magdziarz, uzasadniał tym, że Arkadiusz Wiśniewski nie wycofał się z zarzutów wobec TVP3 Opole ani nie usunął krytycznego materiału, choć stacja miała się o to zwracać.

Decyzja sądu jest niekorzystna dla TVP 3 Opole. Pozew został oddalony. Czy od decyzji sądu telewizja się odwoła? Czas najbliższy to pokaże.

 Sąd Okręgowy w Opolu uznał , że politykowi wolno krytykować  i komentować co wpisuje się w państwie demokratycznym w ogólną debatę publiczną. Chciałoby się spytać dyrektora TVP3 Opole, czy tak trudno zrozumieć prawo prezydenta Wiśniewskiego do krytyki, prawo do krytyki ze strony każdego z nas mieszkańców Opola na prezentowane w tej „publicznej” telewizji materiały?

Niepokojące w całym zdarzeniu jest to, że medium publiczne jakim jest TVP3 Opole, mając do dyspozycji cały swój aparat propagandowy, musi odwoływać się do sądu, aby uciszyć niewygodne wypowiedzi samorządowca. To tylko krok do zakneblowania ust nie tylko politykom, ale również zwykłym ludziom.

 Nie mnie osądzać, kto w tym konflikcie jest na prawie. Wiem jednak na pewno, że jeżeli w  obronie swoich materiałów, w obliczu głosów krytycznych, media odwołują się do sądu, to coś jest nie tak.

 Czwarta władza ma duże możliwości , może z całą pewnością stosować inne środki obrony jeżeli uważa się za pokrzywdzoną opiniami polityków. Gdyby przyjąć punkt widzenia lokalnej telewizji TVP3 Opole, to politycy z pierwszych stron gazet nie wychodziliby z sądów, bo codziennie krytykują kłamstwa  sączone ich zdaniem przez telewizję tzw. publiczną.

Pikanterii sprawie w sprawie Wiśniewski – Magdziarz, dodaje fakt, że dyrektor TVP3 Opole Mateusz Magdziarz, był w przeszłości podwładnym prezydenta Opola. Odpowiadał w ratuszu za kontakty z prasą. Dyrektorem TVP3 Opole został po wygranych przez PIS wyborach w 2016 r.

Na dzień dzisiejszy prezydent Arkadiusz Wiśniewski z pojedynku z TVP3 Opole wyszedł z tarczą i oby tak pozostało.

                                                                                 Janusz Spiegel

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o