Strona główna Kultura Niezwykły mural na osiedlu AK w Opolu … i nie tylko.

Niezwykły mural na osiedlu AK w Opolu … i nie tylko.

210

Przy ulicy Sosnkowskiego 8 w Opolu znajduje się wielopoziomowy garaż Spółdzielni Mieszkaniowej Jego elewację pokrywały do niedawna liczne bohomazy , które sprayem  wymalowali nieporadnie domorośli graficiarze.

Przestrzeń elewacji garażu wymarzona jest dla profesjonalnych graficiarzy, co zauważyli przedstawiciele Stowarzyszenia Opolskie Lamy.   Razem  z grupą streetartową Murki  namówili Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej  do profesjonalnego ozdobienia elewacji garażu wielopoziomowego .

Z-ca prezesa zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej  w Opolu mgr inż. Arkadiusz Kowara mówi:  – z inicjatywą stworzenia graffiti  wystąpiło do nas stowarzyszenie Opolskie Lamy. Bardzo chętnie zgodziliśmy się na ich propozycję.  Zamiast wątpliwej jakości graffiti miała  powstać praca upiększająca elewację garażu i całą okolicę. I taka praca powstała.

Autorami muralu są Robotbot z Opola i Mudmugz z Poznania, którzy aktywnie działają w grupie Murków. Grupa ta w Opolu działa od około 2 lat. Liczy ona 8 członków.  Przez 2 lata  Murki ozdobiły swoimi pracami kilka miejsc w Opolu m.in. ich prace można spotkać nad Odrą i nad Kanałem Ulgi.

Dzieło przy ulicy Sosnkowskiego powstawało przez trzy dni.

 To pierwszy z trzech “murków”, który powstaje w ramach projektu “Opole, kamera, akcja!”, inspirowanego filmem i kinem.  Został on wykonany farbami fasadowymi i sprayami. Zarówno ten, jak i pozostałe malunki, które zostaną wykonane w innych częściach miasta, nawiązywać będą do filmów – tłumaczy Patrycja Kostyra z grupy Murki. Na dniach Murki ozdobią ścianę przylegającą do Muzeum Śląska Opolskiego oraz budynek Kina Meduza zlokalizowanego przy ulicy Oleskiej 45 w Opolu.

 Chcielibyśmy podejmować więcej takich inicjatyw na terenie osiedla, również na budynkach mieszkalnych, ale by zdecydować w tej sprawie, musimy najpierw porozmawiać z mieszkańcami – mówi Arkadiusz Kowara.

Dzięki pracy grupy Murki osiedle AK oraz  miejsca w innych częściach miasta mogą nabrać kolorytu i barw. Graffiti stworzone przez grupę Murków , to praktyczne przesłanie idei –  sztuka uliczna zbliża ludzi i łagodzi obyczaje.

Janusz Spiegel

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o