Strona główna Kultura Wernisaż wystawy Anny Damasiewicz

Wernisaż wystawy Anny Damasiewicz

74

2 marca 2020 r.

Godz.  18:00 • Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 28 marca 2020 r.

Wstęp wolny

Ponad dwa tysiące. Dużo czy mało? Cóż, to zależy. Ale jeśli dodam, że ponad dwa tysiące projektów okładek, to chyba zmienia postać rzeczy. Gdyby te książki ustawić, jedna obok drugiej, na półkach, to naprawdę zajęłyby niemało miejsca.

Dobra okładka nie powstanie bez umiejętności czytania ze zrozumieniem. Książki to słowa, które niosą (a przynajmniej powinny) nieść sensy. Wydobycie tych najważniejszych i przedstawienie ich za pomocą obrazu i typografii to istota projektowania. Ale od słów trzeba wyjść. One mają moc kreacyjną.

Warto od czasu do czasu popatrzeć wstecz, pomyśleć o zmieniających się trendach, coraz to doskonalszych technikach, a także o tym, co zrobiłoby się inaczej, i czy warto się tym pochwalić. Wystawa przekrojowa daje taką okazję. Mając w pamięci niezaprzeczalny fakt, że okładka książki może powstać tylko dzięki słowom, postanowiłam zatytułować tę wystawę w nieco przewrotny sposób. Zapraszam na OD-słowność.  

– Anna Damasiewicz

Anna Damasiewicz – utalentowana graficzka, jedna z najciekawszych artystek-plastyczek na polskim rynku wydawniczym. Wychowała się w rodzinie z artystycznymi tradycjami, było więc naturalnym, że poszła w ślady rodziców, zajmując się grafiką, jak również malarstwem. Od 2008 roku zajęła się praktycznie wyłącznie grafiką wydawniczą, projektując okładki do książek. Przez ostatnie dziesięć lat zaprojektowała ich blisko dwa tysiące. Współpracowała z ponad trzydziestoma renomowanymi wydawnictwami, takimi jak: Bellona, Świat Książki, Znak, Zysk i S-ka, Prószyński i S-ka, Nasza Księgarnia, Czarna Owca, Czwarta Strona, Wydawnictwo Dolnośląskie. W 2018 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne i popularyzowanie historii Polski.

/Mat. wł./

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o