Strona główna Kultura Leopold Tyrmand: Jego śmierć była taka jak jego życie – na Facebooku...

Leopold Tyrmand: Jego śmierć była taka jak jego życie – na Facebooku i You Tubie MBP.

104

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu w dniu 19 maja 2020 o g. 18:00 zaprasza na  opowieść online Leopold Tyrmand: Jego śmierć była taka jak jego życie

Opowiada: Marcel Woźniak

 Pierwszy z trzech wykładów poświęconych Leopoldowi Tyrmandowi – legendzie polskiej literatury i polskiego jazzu. Jego biografia starczyłaby na kilka scenariuszy hollywoodzkich filmów. Opowieść o Tyrmandzie jest zarazem gawędą o przedwojennej Warszawie, Wilnie, Holokauście, stalinizmie, PRL i polskiej emigracji w USA. Oautorze kultowego Złego i Dziennika 1954 opowie jego biograf, Marcel Woźniak.


Nagranie będzie udostępnione na Facebooku i YouTubie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Leopold Tyrmand – rocznik 1920, warszawiak. Polski literat i dziennikarz żydowskiego pochodzenia. Pisał dla „Przekroju”, „Tygodnika Powszechnego” i „The New Yorker”. Autor m.in. kultowego Złego, a także FilipaDziennika 1954Życia towarzyskiego i uczuciowegoZapisków dyletantaCywilizacji komunizmu. Podczas wojny aresztowany przez wileńskie NKWD za działalność niepodległościową. Ukrywający się pod francuskim obywatelstwem w Niemczech, uwięziony w obozie koncentracyjnym w Grini pod Oslo. Po wojnie – legenda Warszawy, nazywany „barwnym ptakiem PRL” i „królem bikiniarzy”, a w rzeczywistości – antykomunista inwigilowany przez komunistyczne służby. Organizował pierwsze koncerty jazzowe w Polsce, w tym słynne Jazz Jamboree. Prześladowany przez służby wyjechał do Ameryki i stał się cenionym za Atlantykiem cenionym publicystą. Do 1989 ocenzurowany w Polsce. Jego powieść Zły była największym powojennym bestsellerem w Polsce. Dziennik 1954 do dziś stanowi jeden z najlepszych opisów stalinizmu w Polsce. Rok 2020 jest uchwałą Sejmu RP „Rokiem Leopolda Tyrmanda w Polsce”.

Marcel Woźniak – rocznik 1984. Pisarz, dziennikarz. Debiutował książką  Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie. Autor powieści PowtórkaMgnienieOtchłańTysiąc obsesji. Doktorant UMK w Toruniu, współpracuje z Instytutem Literatury w Krakowie. Jesienią 2020 ukaże się jego reporterską książka z podróży śladami Tyrmanda.

/Mat. MBP w Opolu/

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o